This award recognizes outstanding contributions by members within Softball B.C. who have excelled in service to the Senior Fastpitch and Slo-Pitch communities in our game.

The recipients of these awards are chosen by the Board of Directors during the September Board Meeting upon the recommendations of the Senior Fastpitch and Slo-Pitch Directors. The winners receive a framed certificate at the Annual General Meeting Banquet in October. Input and suggestions as to potential worthy recipients should be directed to the appropriate director.

Year

Recipients

 2015

 2014

No Award Given

 2013

No Award Given

 2012

Gordon Mainwaring, District 2

 2011

Lea Kunz, District 9

 2010

 2009

Ian Flint, District 11

Kelowna Major Men, District 9

 2008

South Hill Sports Association

Victoria/Saanich Women's Softball

 2007

Suzanne Siggurdson, District 7

Frank Ashton, District 7

 2006

Dan Coates, Delta

 2005

Pat Hall, Victoria

 2003

Dave Cumming, Vancouver

 2002

Craig Donaldson, Vancouver

 2001

Gary Mosterd, Coquitlam

 2000

Mary Morel, North Vancouver

 1999

Chris Carolan, Nanaimo

 1998

Jan Martens, Kelowna

Ron Doig, Kelowna

 1997

Jennifer & Rocky Garandza, Victoria

Greg Timm, Surrey

Gord Parnham, Courtenay

 1995

Harry Mose, Port Hardy

Tom Yipp, Vancouver

 1994

Mike Woods, Nanaimo

Comox Valley Women's Beer League

Judy Hadley, Aldergrove

 1993

Jim Hubbard, Victoria

Ron And Shirley Campbell

 John Lucas

 1992

Howard Logan, Nanaimo

Barb Warsimage, Kamloops

 Andre Bluntel

 1991

Dennis Bidin, Richmond

Dorene Thoms, Burnaby

Mike Hornak, Surrey

 1990

 Ernie Coleman

Bert Betoria, Victoria

Dave Milne, Delta

 1989

Nino Fabro, Prince George

Norm King, Victoria

 Chuck Jesson

 1988

Willi Reimer, Abbotsford

George Keely, New Westminster

Neil Martens, Abbotsford

 1987

Stan Bennett, Vancouver

Lew Mccorkall, Victoria

 Rick Mclennan

 1986

Alf Macdonald, Cranbrook

 Wilbur Wostradowski

 Frank Rota

 1985

Duff Slavin, Burnaby

Roy Cope, New Westminster

Cec Larocque, Vancouver

 1984

Bud Bargy, Prince George

Dennis Lauze, Abbotsford

Ron O'sullivan, Richmond

 1983

Jack Bell, Victoria

Frank Bencher, Pr. George

Linda Slavin, Burnaby

 1982

 Norm Zlokikorits

Wayne Horning, Kelowna

 Jack Chilton

 1981

Pat Hall, Victoria

Al Gove, Burnaby

 1980

Jo Demilt, Nanaimo

Jack Sweeney, Pt. Alberni

Jo Mathieson, North Vancouver

 1979

Joe Patterson, Victoria

Gene Clarke, New Westminster

 Al Horning

 1978

Walter Yeamans, Victoria

E. Parsons, Vancouver

 R. Leek