SOFTBALL - GIRLS

Abbotsford Exhibition Park Tom Reuben Ball Pavillion

32470 Haida Drive

 Zone 1

 Kootenays

 Zone 4

 Fraser River

 Zone 2

 Thompson-Okanagan

 Zone 5

 Vancouver-Coastal

 Zone 3

 Fraser Valley

 Zone 6

Vancouver Island-Central Coast

 Zone 8

 Cariboo-North East

FRIDAY,  JULY 22

 Start

 End

 Event

 Diamond

 7:30 AM

 9:00 AM

 Warm up

 (Score)

 (Score)

 9:00 AM

 11:00 AM

 Game 1

 Kootenays (0)

 Thompson-Okanagan (11)

 1

 9:00 AM

 11:00 AM

 Game 2

Fraser Valley (11)

Fraser River (9)

 2

 11:00 AM

 1:00 PM

 Game 3

 Vancouver-Coastal (2)

Vancouver Island-Central Coast (4)

 1

 11:00 AM

 1:00 PM

 Game 4

Cariboo-North East (2)

 Kootenays (8)

 2

 1:00 PM

 3:00 PM

 Game 5

 Thompson-Okanagan (3)

Fraser Valley (12)

 1

 1:00 PM

 3:00 PM

 Game 6

Fraser River (0)

 Vancouver-Coastal (2)

 2

 3:00 PM

 4:30 PM

 Game 7

Vancouver Island-Central Coast (15)

Cariboo-North East (0)

 1

SATURDAY , JULY 23

 Start

 End

 Event

 Home

 Away

 Diamond

 7:00 AM

 8:30 AM

 Warm up

 8:30 AM

 10:30 AM

 Game 8

Cariboo-North East (1)

 Vancouver-Coastal (13)

 1

 10:30 AM

 12:30 PM

 Game 9

 Kootenays (0)

Fraser Valley (16)

 2

 10:30 AM

 12:30 PM

 Game 10

Vancouver Island-Central Coast (9)

Fraser River (2)

 1

 12:30 PM

 2:30 PM

 Game 11

 Thompson-Okanagan (2)

Vancouver Island-Central Coast (9)

 2

 12:30 PM

 2:30 PM

 Game 12

Fraser River (14)

 Kootenays (2)

 1

 2:30 PM

 4:30 PM

 Game 13

 Vancouver-Coastal (11)

 Thompson-Okanagan (0)

 2

 2:30 PM

 4:30 PM

 Game 14

Fraser Valley (6)

Cariboo-North East (0)

 1

 5:15 PM

 6:45 PM

 Game 15

1st: Vancouver Island-Central Coast

4th: Fraser River

 2

 5:15 PM

 6:45 PM

 Game 16

2nd: Fraser Valley

3rd: Vancouver-Coastal

 1

SUNDAY , JULY 24

 Start

 End

 Event

 Diamond

 7:00 AM

 8:30 AM

 Warm up

 8:30 AM

 10:00 AM

 Game 17:

 Bronze/4th

 Vancouver Coastal

 Fraser River

 1

 9:00 AM

 10:30 AM

 Game 18:

 Gold/Silver

Vancouver Island –Central Coast

 Fraser Valley

 2

GOLD

Zone 6 – Vancouver Island-Central Coast

SILVER

Zone 3 – Fraser Valley

BRONZE

Zone 5 – Vancouver Coastal

11:15  AM

11:45 AM MEDAL PRESENTATION

S O FT B ALL - BOYS

Abbotsford Exhibition Park Tom Reuben Ball Pavillion

32470 Haida Drive

 Zone 2

 Thompson-Okanagan

 Zone 5

 Vancouver-Coastal

 Zone 3

 Fraser Valley

 Zone 7

 North West

 Zone 4

 Fraser River

 Zone 8

 Cariboo-North East

FRIDAY , JULY 22

 Start

 End

 Event

 (Score)

 (Score)

 Diamond

 7:30 AM

 9:00 AM

 Warm up

 9:00 AM

 11:00 AM

 Game 1

Fraser Valley (5)

 Thompson-Okanagan (18)

 3

 9:00 AM

 11:00 AM

 Game 2

Fraser River (15)

 Vancouver-Coastal (0)

 4

 11:00 AM

 1:00 PM

 Game 3

North West (0)

Cariboo-North East (16)

 3

 11:00 AM

 1:00 PM

 Game 4

Fraser Valley (1)

Fraser River (16)

 3

 1:00 PM

 3:00 PM

 Game 5

 Vancouver-Coastal (6)

North West (5)

 4

 3:00 PM

 4:30 PM

 Game 6

Cariboo-North East (11)

 Thompson-Okanagan (6)

 3

SATURDAY , JULY 23

 Start

 End

 Event

 (Score)

 (Score)

 Diamond

 7:00 AM

 8:30 AM

 Warm up

 8:30 AM

 10:30 AM

 Game 7

 Thompson-Okanagan (8)

North West (7)

 3

 8:30 AM

 10:30 AM

 Game 8

Fraser River (6)

Cariboo-North East (8)

 4

 10:30 AM

 12:30 PM

 Game 9

 Vancouver-Coastal (4)

Fraser Valley (3)

 3

 12:30 PM

 2:30 PM

 Game 10

 Thompson-Okanagan (10)

Fraser River (11)

 4

 12:30 PM

 2:30 PM

 Game 11

North West (2)

Fraser Valley (9)

 3

 2:30 PM

 4:30 PM

 Game 12

Cariboo-North East (15)

 Vancouver-Coastal (5)

 4

 5:15 PM

 6:45 PM

 Game 13

1st: Cariboo-North East

4th: Vancouver-Coastal

 3

 5:15 PM

 6:45 PM

 Game 14

2nd: Fraser River

3rd: Thompson-Okanagan

 4

SUNDAY , JULY 24

 Start

 End

 Event

 Diamond

 7:00 AM

 8:30 AM

 Warm up

 -

 -

 -

 8:30 AM

 10:00 AM

 Game 15:

 Bronze/4th

 Vancouver—Coastal

 Thompson-Okanagan

 3

 9:00 AM

 10:30 AM

 Game 16:

 Gold/Silver

 Cariboo-North East

 Fraser River

 4

GOLD

Cariboo-North East

SILVER

Fraser River

BRONZE

Vancouver Coastal

11:15 AM

11:45 AM MEDAL PRESENTATIONS

Bringing together young developing athletes from every region of the province, competition is the backbone of the Games but at its heart are the spirit of competition, friendship, teamwork, and the setting of goals for individual and community excellence.

To view the Zones and Cities within the Zone please CLICK HERE.

Zone Number, Name and Colour

Districts in Zones

Effective Immediately

As per the 2015 Softball BC Districts

Zone Representative(s)

Zone 1 – Kootenays

 District 10

Margaret MacDonald

Zone 2 – Thompson – Okanagan

Districts 9 and 11

Joe Cutt – Girls

Melody Romeo- Boys

Zone 3 – Fraser Valley

Districts 8 and 14

Chris Young

Zone 4 – FRASER RIVER

Districts 6 and 7

Lavaughn Larson – Boys

Roxy Abernethy – Girls

Zone 5 – VANCOUVER –COASTAL

Districts 4, 5 and 15

Scott Wheatley

Zone 6 - Vancouver Island-Central Coast

Districts 1, 2, and 3

Eric Kurpiela

Zone 7 – North West

 District 13

Ann Holmes

Softball BC Office Staff

Zone 8 – Cariboo – North East

 District 12

Stefanie Caplette