2018 Softball BC Provincial Championship Results

 Category

Placement After Round Robin

 Final Standings

Representing BC at a Western or Canadian

Championship, if applicable

 U19A Ladies

1. WR Renegades 2000
2. WR Renegades 1999
3. Victoria Devils 2000

4. Richmond Islanders
5. Delta Heat 2001
6. F.V. Fusion 2000
Top 6 move on
7th Victoria Devils 2001
8th Surrey Storm 2001
9th F.V. Fusion 2001

Gold - WR Renegades 1999
Silver- Richmond Islanders
Bronze- Delta Heat 01
4th WR Renegades 2000
5th Victoria Devils 2000
6th FV Fusion 2000
7th Victoria Devils 2001
8th Surrey Storm 2001
9th FV Fusion 2001

Canadian Championship:

DC – WR Renegades 99

HOST – WR Renegades 00

BC1 – Richmond Islanders 00

BC2 – Delta Heat 01

BC3 – Victoria Devils 00

BC4 – FV Fusion 00

BC5 – Victoria Devils 01

BC6 – Surrey Storm 01

BC7 – FV Fusion 01

 U19B Ladies

WATCH THE GOLD MEDAL GAME HERE!

1 SD Invaders 2000

2 View Royal
3 Vancouver Wildcats 2000
4 Parksville Rage
5 RM Rage 01
6 Abbotsford Outlaws 01
7 North Shore Stars
8 Cawston Koyotes
(Top 8 move into Gold Pool)

9 Coquitlam Classics
10 Coquitlam Classics 99
11 Surrey Storm 01
12 Surrey Storm 99

13 Langley Xtreme
14 Force 00
15 PG Thunderbirds
16 Kelowna Heat

(bottom 8 move to Silver Pool)

Gold Pool:

1st RM Rage 01

2nd Wildcats 2000

3rd SD Invaders 2000

4. Parksville Rage

5. View Royal

6. Abby Outlaws 01

7. North Shore Stars

8. Cawston Koyotes

Silver Pool:

1st Langley Xtreme

2nd Coq. Classics 99

3rd Coq Classics 01

4. Storm 01

5. Storm 99

6. Force 00

7. PG Thunderbirds

8. Kelowna Heat

Western Canadian Championship:

BC1 – SD Invaders 00

BC2 – Langley Xtreme 00

 U19C Ladies

1 North Langley
2 Sooke
3 North Shore
4 Langford Saunders
5 Chilliwack Adrenaline
6 Sicamous Angels
7 Ridge Meadows
 8 Kamloops

(Top 8 move into Gold Pool)
9 Langford Cauthers
10 Chilliwack Her-ricanes
11 Kelowna
12 PoCo Wildcats
13 Summerland
14 Parksville
15 Peninsula
16 North Surrey

(bottom 8 move to Silver Pool)

Gold Pool:
1st Sooke
2nd Chilliwack Adrenaline
3rd North Langley Heat
4 Sicamous Angela
5 North Shore
6 Langford Saunders
7 Ridge Meadows
 8 Kamloops

Silver Pool:
1st Peninsula Power
2nd Summerland
3rd Kelowna
4 Langford Cauthers
5 Chilliwack Her-ricanes
6 PoCo Wildcats
7. Parksville
8. North Surrey

Not Applicable

 U16A Girls

1 WR Renegades 02
2. Tri-City Titans 02
3. Surrey Storm 03
4. FV Fusion 02
5. Victoria Devils 03
6. RM Pride 03
7. Delta Heat 03
8. Victoria Devils 02
9. FV Fusion 03
10. Vancouver Wildcats 03
11. WR Renegades 03

Gold – WR Renegades 02

Silver – Tri-City Titans 02

Bronze – Surrey Storm 03

4th – Victoria Devils 03

5th – FV Fusion 02

6th – RM Pride 03

7th – Delta Heat 03

8th – Victoria Devils 02

9th – FV Fusion 03

10th – Wildcats 03

11th – WR Renegades 03

Canadian Championship:

BC1 – WR Renegades 02

BC2 – Tri-City Titans 02

BC3 – FV Fusion 02

BC4 – Victoria Devils 02

 U16B Girls

1 Cloverdale Fury 02
2 Richmond Islanders 02
3 Surrey Storm 03
4 Gordon Head Wave
5 View Royal Falcons
6 PoCo Ravens
7 Langley Xtreme 03
8 Penticton Ice Girls
(Top 8 move into Gold Pool)

9 Ridge Meadows Rage 02
10 Kelowna Heat
11 Abbottsford Outlaws 02
12 PG Thunderbirds
13 Langford Lightning
14 Surrey Storm 02
15 South Delta Invaders 03
16 CVI Rage

(bottom 8 move to Silver Pool)

Gold Pool:

1st PoCo Ravens
2nd View Royal Falcons
3rd Cloverdale Fury 02
4 Penticton Ice Girls
5 Surrey Storm 03
6 Langley Xtreme 03
7 Richmond Islanders 02
8 Gordon Head Wave

Silver Pool:

1st PG Thunderbirds
2nd Abby Outlaws 02
3rd SD Invaders 03
4. RM Rage 02
5. Kelowna Heat
6. Langford Lightning
7. Surrey Storm 02
8. CVI Rage

Western Canadian Championships:

BC1 – View Royal Falcons

BC2 – Cloverdale Fury 02

BC3 – Kelowna Heat (Host)

 U16C GIRLS

 1. Quesnel

2. Alberni blazer

 3. Abbotsford

 4. Kamloops

5. Central Saanich

6. North Langley Reign

 7. Mission

8. Ridge Meadows Crush

(Top 8 move to Gold Pool)

 9. Penticton

10. Langley Thunder

11. North Surrey

12. North Shore

 13. Cloverdale

14. Vancouver Green Socks

15. Burnaby Oakeys

16. Delta Tribe

(bottom 8 move to Silver Pool)

Gold Pool:

1st Alberni Valley Blazers

2nd Quesnel Wild Fire

3rd Mission Mayhem

4. C. Saanich Extreme

5. North Langley Reign

6. Kamloops Kaos

7. Abbotsford Phantoms

8. Ridge Meadows Crush

Silver Pool:

1st Penticton Power

2nd Burnaby Oakeys

3rd North Shore Angels

4. Vancouver Green Socks

5. North Surrey Sapphires

6. Langley Thunder

7. Cloverdale Royals

8. Delta Tribe

Not Applicable

 U14A Girls

1. Fraser Valley Fusion 04
2. Tri-City Titans 04
3. SSWR Thunder 04

4. Victoria Devils 04
5. Delta Heat 04
6. WR Renegades 05
7. WR Renegades 04
8. Abbotsford Outlaws 04

Top 8 moving onto championship round
9th Coquitlam Classics 04
10th Ridge Meadow Pride 05
11th Devils 05
12th Fraser Valley Fusion 05
13th Surrey Storm 05
14th Delta Heat 05

Gold – Victoria Devils 04
Silver – FV Fusion 04
Bronze – WR Renegades 04
4th – SSWR Thunder 04

5th – Tri-City Titans 04

6th – Delta Heat 04

7th – WR Renegades 05

8th – Abbotsford Outlaws 04

9th Coquitlam Classics 04
10th RM Pride 05
11th Devils 05
12th Fraser Valley Fusion 05
13th Surrey Storm 05
14th Delta Heat 05

Canadian Championship:

BC1 – Victoria Devils 04

BC2 – FV Fusion 04

BC3 – WR Renegades 04

BC4 – SSWR Thunder 04

BC5 – Tri-City Titans 04

BC6 – Delta Heat 04

BC7 – WR Renegades 05

BC8 – Coquitlam Classics 04

 U14B Girls

1. Kelowna Heat

2. Langford Lightning

3. Coq. Classics 05

4. SD Invaders 04

5. Langley Xtreme

6. SSWR Thunder 04

7. Richmond Islanders

8. RM Rage 04

(Top 8 move into Gold Pool)

9. Surrey Storm 04

10. North Shore Stars

11. West Kootenay Rebels

12. Cloverdale Fury

13. PG Thunderbirds

14. Oceanside Rage

15. Duncan Rivercats

16. C. Saanich Extreme

(bottom 8 move to Silver Pool)

Gold Pool:

1stCoquitlam Classics 05

2nd Kelowna Heat

3rd Langford Lightning

4. RM Rage 04

5. Richmond Islanders 04

6. SD Invaders 04

7. Langley Xtreme

8. SSWR Thunder 04

Silver Pool:

1st Surrey Storm 04

2nd North Shore Stars 05

3rd Cloverdale Fury 04

4. West Kootenay Rebels

5. Parksville Rage

6. Duncan Rivercats

7. PG Thunderbirds

8. Central Saanich

Western Canadian

Championship:

BC1 – Coquitlam Classics 05

BC2 – SD Invaders 04

 U14C Girls

1 Prince George panthers

2 Chilliwack Force

3 Kelowna Cobras

4 Langford Lightning

5 Westside Outlaws

6 Alberni Valley Blazers

7 Cordova Bay Crush

8 North Shore Eagles

(Top 8 move into Gold Pool)

9 Cloverdale Blue Diamonds

10 Gordon Head Wave

11 Peninsula Thunder

12 Duncan Rivercats

13 Richmond Renegades

14 Coquitlam Fusion

15 Delta Green Devils

16 Mission Sliders

(bottom 8 move to Silver Pool)

Gold Pool

1st: Alberni Valley Blazers
2nd: Prince George Panthers
3rd: Cordova Bay
4th: Kelowna Cobras
5th: Westside Outlaws
6th: Langford Lightning
7th: North Shore Eagles
8th: Chilliwack Force

Silver Pool

1st: Gordon Head Wave
2nd: Cloverdale Fury
3rd: Peninsula Thunder
4th: Richmond Renegades
5th: Coquitlam Fusion
6th: North Delta Green Devils
7th: Duncan Rivercats
8th: Mission Sliders

Not Applicable

 U12A Girls

Top 6 move on to championship round
1 FV Fusion 06
2 WR Renegades 06
3 Surrey Storm 06
4 FV Fusion 07
5 Devils 06
6 Pride 07
7 Fury 06
8 Fury 07
9 WR Renegades 07
10 Coquitlam Classics
11 Devils 07

GOLD FV Fusion 06
SILVER WR Renegades 06
BRONZE Surrey Storm 06
4th RM Pride 07
5th FV Fusion 07
6th Devils 06

7th Cloverdale Fury 06
8th Cloverdale Fury 07
9th WR Renegades 07
10th Coquitlam Classics
11th Victoria Devils 07

Not Applicable

 U12B Girls

1 Delta Inferno 06
2 Langford Lightning
3 Langley Xtreme 06
4 Richmond Islanders 06
5 Coquitlam Classics 06
6 Ridge Meadows Rage 06
7 Fraser Valley Venom 06
8 Cloverdale Fury 06
(Top 8 move into Gold Pool)

9 Nanaimo Breakers
10 SSWR Thunder 06
11 North Shore Stars 06/07
12 Vancouver Wildcats 06
13 Lakehill Legends
14 Surrey Storm 06
15 Kelowna Heat
16 Cloverdale Fury 07

(bottom 8 move to Silver Pool)

Gold Pool:

1st Langley Xtreme 06
2nd Delta Inferno 06
3rd Rich. Islanders 06

Rest of list TBA

 Not applicable

 U12 Boys

 TBA

U12 Boys Rep:

1st-Clearwater
2nd-Houston
3rd-Williams Lake
 4-Terrace

U12C Boys:

1-Smithers
2-Hazelton
3-Barriere
 4-Prince George

 NA

 U14 Boys

 TBA

1st-Terrace
2nd-100 Mile N Hour
3rd- Prince Rupert
4-Smithers
5- Barriere
6-Williams Lake
 7-Prince George

 U16 Boys

 TBA

1st- Barriere
2nd-Terrace
3rd-Fleetwood
4-Prince Rupert
5-Kamloops
 6-Smithers

 U19 Men

 Cancelled

 Cancelled

2017 Softball BC Provincial Championship Results

Category

Gold

Silver

Bronze

 U18A Girls

Victoria Devils 99/00

WR Renegades 99

WR Renegades 00

 U18B Girls

SD Invaders 99

SD Invaders 00

 Cawston Koyotes

 U19C Girls

Cup – RM Thunder

Plate – Chilliwack Stealers

Bowl – Fleetwood Rebels

Cup – Chilliwack Cyclones

Plate – Sicamous Angels

Bowl – Cloverdale Kaos

Cup – Enderby Storm

Plate – Parksville Rage

Bowl – Kelowna Angles

 U16A Girls

Delta Heat 01

Surrey Storm 01

Victoria Devils 01

 U16B Girls

Cloverdale Fury 01

 Coquitlam Classics

Ridge Meadows Rage 01

 U16C Girls

West Kootenay Steelers

North Shore Renegades

 Chilliwack

 Her-ricanes

 U14A Girls

Victoria Devils 03

FV Fusion 03

FV Fusion 04

U14B Girls – Gold Pool

Richmond Islanders 03

 Kelowna Heat

Prince George Thunderbirds

U14B Girls – Silver Pool

SSWR Thunder 03

RM Rage 03

Langley Xtreme 03

U14C Girls – Gold Pool

 Kelowna Elite

 Abbotsford Phantoms

Kelowna Blue Jays

U14C Girls – Silver Pool

 Penticton Power

 Langford Lightning

Alberni Valley Blazers

 U12A Girls

WR Renegades 05

Victoria Devils 05

FV Fusion 05

U12B Girls – Gold Bracket

Langley Extreme 05

 Richmond Islanders

 Coquitlam Classics

U12B Girls – Silver Bracket

 Kelowna Heat

Duncan River Cats

 Cloverdale Fury

 U12 Boys

 Clearwater

100 Mile N Hour

 Williams Lake

U14 Boys – Gold Pool

 Barriere Bruins

 Terrace

100 Mile House

U14 Boys – Silver Pool

 Smithers

Prince George Timberwolves

 Merritt

 U16 Boys

 Clearwater

 Smithers

 Kamloops

 U18/19 Boys

 Richmond Mariners

100 Mile N Hour

 Smithers

2016 Softball BC Provincial Championship Results

Category

Gold

Silver

Bronze

 U18A Girls

WR Renegades 98

WR Renegades 99

 RM Pride

 U18B Girls

 Langley Extreme

 Coquitlam Classics

 Koyotes (Cawston)

 U19C Girls

 Chilliwack Stealers

Alberni Valley Blazers

View Royal Dream Team

 U16A Girls

Surrey Storm 01

FV Fusion 01

 Richmond Islanders

 U16B Girls

North Shore Stars

South Delta Invaders

 Fleetwood Force

 U16C Girls

 Enderby Storm

 Summerland Scorch

Fleetwood Jr. Bandits

 U14A Girls

WR Renegades 02

Surrey Storm 02

RM Pride 03

U14B Girls – Gold Pool

 POCO Ravens

Vancouver Wildcats 03

Gordon Head Wave

U14B Girls – Silver Pool

Prince George Thunderbirds

 Kelowna Heat

 Coquitlam Classics

U14C Girls – Gold Pool

 Mission Bulldogs

 Kelowna Flames

Kelowna Blue Jays

U14C Girls – Silver Pool

Alberni Valley Blazers

Vancouver Green Socks

Port Coquitlam Wild Sox

 U12A Girls

RM Pride 04

FV Fusion 04

WR Renegades 04

U12B Girls – Gold Bracket

SSWR Thunder 04

Richmond Islanders 04

 Valley Venom

U12B Girls – Silver Bracket

 Langford Lightning

RM Rage 04

North Shore Stars 05

U14 Rep Boys

 NA

 NA

 NA

 U14C Boys

 Clearwater

 Barriere

100 Mile N Hour

 U16B Boys

100 Mile N Hour

 Richmond Mariners

 Fleetwood Marlins

 U16C Boys

Sooke Red Dawgs

 Kamloops Selects

 NA

U18 Rep Boys

 Cloverdale Rockies

 Sooke

 Smithers

 U18C Boys

 Clearwater

Alberni Valley Blazers

Prince George Timberwolves

2015 Softball BC Provincial Championship Results

Category

Gold

Silver

Bronze

 U18A Girls

Delta Heat ‘97

WR Renegades ‘98

Surrey Storm ‘98

 U18B Girls

 Abbotsford Outlaws

Surrey Storm 98

 Langley Rebels

 U19C Girls

Alberni Valle Blazers

 Peninsula Thunder

 Westside Outlaws

 U16A Girls

WR Renegades ‘99

RM Pride ‘99

Surrey Storm ‘99

 U16B Girls

SD Invaders 99

 Kelowna Heat

Langley Extreme 99

 U16C Girls

 Chilliwack Shuckers

Ridge Meadows Tigers

New West Royals

 U14A Girls

Surrey Storm ‘01

Delta Heat ‘01

 Chilliwack Mayhem

U14B Girls – Gold Pool

Ridge Meadows Rage 01

 Richmond Islanders

Langley Extreme 01

U14B Girls – Silver Pool

 PoCo Ravens

 Central Saanich

 Coquitlam Classics

U14C Girls – Gold Pool

 Enderby Storm

 Fleetwood Xtreme

Gordon Head Wave

U14C Girls – Silver Pool

New West Royals

North Langley Adrenaline

Ridge Meadows Warriors

 U12A Girls

RM Pride ‘03

WR Renegades ‘03

Surrey Storm ‘03

U12B Girls – Gold Bracket

Richmond Islanders 03

Surrey Storm 03

Langley Xtreme 03

U12B Girls – Silver Bracket

Strawberry Vale Kryptonite

Richmond Islanders 04

Prince George Thunderbirds

 U12 Boys

 Sooke

100 Mile ‘N Hour

 Barriere

U14 Rep Boys

 Fleetwood Marlins

100 Mile N Hour

 n/a

 U14C Boys

 Cloverdale Hurricanes

North Surrey Stealers

 Clearwater Hitmen

 U16B Boys

 Richmond Mariners

 Sooke

100 Mile ‘N Hour

 U16C Boys

Alberni Valley Redskins

 Sooke

 Hope Grizzlies

 U18 Boys

 Clearwater Crushers

Williams Lake Prospects

 PG Timberwolves

2014 Softball BC Provincial Championship Results

Category

Gold

Silver

Bronze

 U18A Girls

WR Renegades 97

Delta Heat 96

Delta Heat 97

 U18B Girls

Surrey Storm 96

Cordova Bay Blackout

 Langley Rebels

 U19C Girls

 Cranbrook Heat

View Royal Stingers

 Gibsons Crusherz

 U16A Girls

WR Renegades 99

WR Renegades 98

Surrey Storm 98

 U16B Girls

SSWR Thunder 99

SD Invaders 98

 Cloverdale Fury

 U16C Girls

Ridge Meadows Thunder

Alberni Valley Blazers

 Chilliwack Stealers

 U14A Girls

WR Renegades 00

Richmond Islanders 00

Surrey Storm 01

U14B Girls – Gold Pool

Vancouver Y2K Wildcats

 Carnarvon

South Delta Invaders 00

U14B Girls – Silver Pool

Abbotsford Outlaws 00

Langley Xtreme 01

 View Royal

U14C Girls – Gold Pool

 Chilliwack Her-Icanes

 Cranbrook Heat

 Fleetwood Bandits

U14C Girls – Silver Pool

 Carnarvon Falcons

 Enderby Storm

Vernon Chili Peppers

 U12A Girls

WR Renegades 02

 Tri-City Titans

Victoria Devils 02/03

U12B Girls – Gold Bracket

North Van Stars

 Richmond Islanders

 Coquitlam Classics

U12B Girls – Silver Bracket

North Delta Sunfire

 Nanaimo Breakers

 Abbotsford Outlaws

 U12 Boys

 Surrey Storm

Barriere Stamer Logging

 Fleetwood Legends

U14 Rep Boys

Williams Lake Prospects

100 Mile ‘N Hour

 Sooke Drillers

 U14C Boys

 Fleetwood Outlaws

 Richmond Mariners

North Surrey Stealers

 U16 Boys

 Clearwater Crushers

 Richmond Mariners

Prince George Timberwolves

 U18 Boys

Fraser Valley Vipers

 Nanaimo Breakers

 Fleetwood Marlins

2013 Softball BC Provincial Championship Results

Category

Gold

Silver

Bronze

 U18A Girls

WR Renegades 95

Surrey Storm 95

Victoria Devils 96

 U18B Girls

 Burnaby Oakeys

 Langley Extreme

 Nanaimo Diamonds

 U19C Girls

 Abbotsford Bandits

 Langford Lightning

 Cloverdale Rampage

 U16A Girls

Delta Heat 97

FV Fusion 97

WR Renegades 97

 U16B Girls

Surrey Storm 98

Surrey Storm 97

 Kelowna Heat

 U16C Girls

 Gibsons Crusherz

 Kelowna Homers

 Penticton Power

 U14A Girls

WR Renegades 99

Ridge Meadows Pride 99

Surrey Storm 99

 U14B Girls

SSWR Thunder 99

 Sooke Mavericks

Abbotsford Outlaws 99

 U14C Girls

Cawston Kobau Koyotes

New West Royals

 Nanaimo Nitro

 U12A Girls

Surrey Storm 1

Delta Heat 01

 Langford Lightning

 U12B Girls

Langley Xtreme 01

Surrey Storm 01

North Shore Stars 01

 U12 Boys

 Cloverdale Hurricanes

North Surrey Stealers

 Fleetwood Stealers

U14 Rep Boys

 Sooke

 Richmond Mariners

 Smoke Screen

 U14C Boys

 Fleetwood Marlins

 Clearwater Crushers

100 Mile ‘N Hour

U16 Rep Boys

 Chilliwack Vipers

 Cloverdale Hurricanes

Williams Lake Prospects

 U16C Boys

 Fleetwood Marlins

 Kitimat Rockies

 Merritt/Clearwater

 U18 Boys

 Richmond Mariners

 Nanaimo Breakers

North Surrey Black Knights