Western Canadian Championship Results – 2017

 Category

 Gold

 Silver

 Bronze

Other BC Placing

 U18 Girls

 SD Invaders

 Manitoba Energy

 Irma Tigers

Vancouver Wildcats – 4th

 U18 Boys

 Cancelled

 Cancelled

 Cancelled

 Cancelled

 U16 Girls

Cloverdale Fury 01

 Strathmore Thunder

Nose Creek Avalanche

SD Invaders – 4th

U16 Boys

 Cancelled

 U14 Girls

 BC1

Surrey Storm 03

 AB2

 Lloydminster Liners

 SK1

 Unity Panthers

BC2 South Delta Invaders – 9th

 U14 Boys

 BC1

 Barriere Bruins

 SK1

 Shellbrooke Rangers

 MB

Cross Lake Wolves

No other BC Teams attended

 U21 Women

 UK Royals

 Lumsden Cubs

High Park Hype

No BC teams attended

 U21 Men

 Cancelled

 Cancelled

 Cancelled

 SR Women

 Carnduff Steelers

 Saskatoon G-Force

 Edmonton Warriors

No BC teams attended

 SR Men

 Cancelled

 Cancelled

 Cancelled

 Masters Men

 Cancelled

 Cancelled

 Cancelled

 Masters Women

 Cancelled

 Cancelled

 Cancelled

Western Canadian Championship Results – 2016

 Category

 Gold

 Silver

 Bronze

Other BC Placing

 U18 Girls

MB1 – Winnipeg Lightning

MB Host – Interlake Phillies

AB1 – Red Deer Rage

Richmond Islanders – 7th

 U18 Boys

ON – Halimand Athletics

SK – Shellbrook Rangers

MB2 – Cross Lake Pirates

No BC teams attended

 U16 Girls

BC1 – North Shore Stars

BC2-South Delta Invaders

AB2-Edmonton Wild Warriors

No other BC teams attended

 U16 Boys

 SK1-Shellbrook Rangers

BC1-100 Mile N Hour

BC2 – Fleetwood Marlins

No other BC teams attended

 U14 Girls

AB – Sherwood Park Storm

BC1 – Gordon Head Wave

BC3- Richmond Islanders

5th – BC2 RM Rage 02

6th – Host – Fury 03

 U14 Boys

 Cancelled

 Cancelled

 Cancelled

 Cancelled

 U21 Women

SK2 – Saskatoon Diamondbacks

SK1 – Earl Grey Heat

AB1 – Strathmore Thunder

No BC teams attended

 U21 Men

 Cancelled

 Cancelled

 Cancelled

 Cancelled

 SR Women

 SR Men

 Cancelled

 Cancelled

 Cancelled

 Cancelled

 Masters Men

 Cancelled

 Cancelled

 Cancelled

 Cancelled

Western Canadian Championship Results – 2015

 Category

 Gold

 Silver

 Bronze

Other BC Placing

 U18

 Girls

 Manitoba

 Thunder (MB)

Kelowna

Heat (BC)

Nanaimo

Breakers (BC)

 U18

 Boys

 Grand Valley

 Hitmen (ON)

 Irma

 Tigers (AB)

 Conquest

 Coyotes (SK)

 Cloverdale

 Rockies (5)

 U16

 Girls

 Westman

 Magic (MB)

Lakehill

Blazers (BC)

 Edmonton

 Warriors (AB)

 U16

 Boys

Pimicikamak
 Thunder (MB)

Shellbrook
 Rangers (SK)

Sooke

 Storm (BC)

 U14

 Girls

Surrey

Storm (BC)

 Twin

 City Angels

 River City

 Hornets

 South Delta

Invaders (8th)

 U14

 Boys

 PA

 Astros (SK1)

 Tavistock

 A’s (ON)

100

Mile ‘N Hour

(BC)

 U21

 Women

 UK

 Royals (SK)

Bomb Squad

(BC)

North Shore Avalanche (BC)

Fury (6th)
 Cloverdale

Fury (8th)

 U21

 Men

 Cancelled

 Cancelled

 Cancelled

 Cancelled

 Senior

 Women

 Smitty’s

 Senior (MB)

 Smitty’s

 Junior (MB)

 Carnduff

 Southeast Steelers

 No

 BC Teams

 Senior

 Men

 Bulyea

 Rustlers

 La Salle

 Bullets

 Notre Dame

 Clubs

 No Teams

 Masters

 Men

 Calgary

 Rangers

 CJC

 Peace Country

 Saskatoon AGI

 Masters

No BC Teams

Western Canadian Championship Results for 2014

 Category

 Gold

 Silver

 Bronze

Other BC Placing

 U18 Girls

BC2 – Cordova Bay Blackout

Sask. 1 – Saskatoon Autologics Selects

Man. 1 – Southern Bandits

BC1 – Surrey Storm 96 (4th)

 U18 Boys

Ont. – Napanee Express

Alta. 2 – Irma Tigers

BC1 – Fraser Valley Vipers

 U16 Girls

 SK1-Regina Lazers

AB1 – St. Albert Pride

SK2 – Conquest Coyotes

BC2 – Cloverdale Fury (6th)

BC3 – Sooke Sox (7th)

BC1 – South Delta Invaders (8th)

 U16 Boys

MB – Pimicikamak Thunder

SK – Shelbrook Rangers

BC1 – Richmond Mariners

BC2 – Prince George Timberwolves (4th)

BC3 – Sooke Storm (5th)

 U14 Girls

AB2 – Red Deer Rage

BC2 – Carnarvon

AB1 – Calgary Adrenaline

BC1 – Vancouver Y2K Wildcats (6th)

 U14 Boys

SK1 – Prince Albert Aces

SK2 – Warman Panthers

ON – Napanee Express

BC1 – 10 Mile N’ Hour (4th)

 U21 Women

 U21 Men

 Senior Women

 Senior Men

 Masters Men

Sask. 1 – Saskatoon AGI Masters

Alta. 1 – CJC Peace Country

Alta. 2 – Calgary Rangers

Western Canadian Championship Results for 2013

 Category

 Gold

 Silver

 Bronze

Other BC Placing

 U18 Girls

MB – Manitoba Thunder

SK2 – Earl Grey Heat

SK1 – Kindersley Royals

BC 1 – Cordova Bay Blackout – 4th

BC3 – SD Invaders 5th

BC2 – Richmond Islanders – 6th

 U18 Boys

BC2 – Richmond Mariners

AB – Blufton Bulldogs

SK1 – Saskatoon Selects

BC1 – Nanaimo Breakers- 5th

 U16 Girls

Prince Albert Aces – SK2

Smitty’s Terminators – Host

St. Albert Pride – AB2

Kelowna Heat – 8th

 U16 Boys

 Kitchener-Waterloo Kolts

Saskatoon Eagles – SK3

Prince Albert Astros – SK1

Chilliwack Vipers - 6

 U14 Girls

South Interlake Phillies-MB1

Prince Albert Aces – Host

Saskatoon Lazers – SK1

No BC Teams

 U14 Boys

Prince Albert Astros – Host

Warman Panthers – SK1

Saskatoon Eagles – SK2

Richmond Mariners -5

 U21 Women

 Calgary Kodiaks

 Manitoba Lightning

BC1 – North Van Blue Jays

 U21 Men

 Senior Women

 Senior Men

 Masters Men

Western Canadian Championship Results for 2012

Category

Gold

Silver

Bronze

Other BC Placing

 U16 Girls

SK - Conquest Coyotes

SK - Saskatoon Phantoms

AB - Calgary Kaizen

Kelowna Heat (4th), Fleetwood Force 96 (6th)

 U16 Boys

SK - Saskatoon Phantoms

SK - Prince Albert Astros

BC - Chilliwack Vipers

 Sooke (5th)

 U14 Girls

MB1 - Smitty's Terminators

AB1 - Calgary Adrenaline

BC Host - Ridge Meadows Pride

WR Renegades 99 (4th), Delta Heat (6th)

 U14 Boys

SK2 - Saskatoon Phantoms

SK1 - Prince Albert Astros

BC1 - Cloverdale Hurricanes

 N/A

 U21 Women

SK1 - UK Royals

MB - Winnipeg Lightning

AB1 - Calgary Kodiaks

 Master's Men

SK1 - Moose Jaw Giants

AB1 - Edmonton Aces

AB2 CJC Peace

 N/A

 U18B Women

MB1 - Smitty's

BC1 - Cordova Bay

MB2 - Lightning

BC2 - Thunder 94 6th

 U18 Boys

SK1 - Saskatoon

MB2 - River City

BC1 - Richmond

 N/A

 Senior Women

SK1 - Carnduff Southeast Steelers

BC1 - North Delta Sunfire

BC2 - Victoria Kaos

Victoria Bullets (6th)

 Senior Men

SK1 - Bruno Merchants

AB1 - Lloydminster PWM Steel Dodgers

BC2 - Nanaimo Wheatsheaf

SV Braves (BC1 - 8th)